Jak założyć własne biuro projektowe krok po kroku?

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jeśli posiadasz doświadczenie w dziedzinie architektury i projektowania wnętrz, wówczas możesz stać się posiadaczem własnego biura projektowego. Jego założenie wcale nie jest takie trudne, jak może się na początku wydawać.

Niektóre osoby decydują się na założenie pracowni architektonicznej tuż po ukończeniu studiów na kierunku projektowanie wnętrz. Jednak zanim zaczniemy stawiać pierwsze kroki jako architekci we własnych biurach, warto wcześniej uzyskać doświadczenie. W tym celu można poszukać zatrudnienia a przedsiębiorstwie budowlanym lub w wydziale architektury i nadzoru budowlanego.

Odbycie praktyki bądź stażu umożliwi nam ponadto zyskanie uprawnień na wykonywanie projektów, które są niezwykle ważne w pracy każdego architekta wnętrz. Dopiero kiedy uda nam się uzyskać ten dokument można pomyśleć o założeniu własnego biura projektowego.

Samozatrudnienie to dzisiaj dość powszechna forma pracy zarówno wśród młodych, jak i starszych, doświadczonych architektów. Aby założyć własne biuro projektowe trzeba jednak posiadać wyżej wspomniane uprawnienia do projektowania, być członkiem Izby Architektów, posiadać odpowiednie oprogramowanie komputerowe i mieć założoną działalność.

Pierwszym krokiem do założenia własnej pracowni architektonicznej jest założenie działalności. W tym celu należy odwiedzić Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, uzyskać NIP oraz REGON. Po załatwieniu wszystkich formalności będziemy mogli skupić się na wyborze potrzebnego do pracy oprogramowania komputerowego. Jest ono niezbędne do tworzenia projektów i wizualizacji graficznych. Trzeba jednak liczyć się z dość dużymi kosztami. Kupno takich programów może oznaczać wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Decydując się na założenie własnego biura projektowego warto też mieć na uwadze koszty związane z comiesięcznym opłacaniem biura oraz wypłatą ewentualnych wynagrodzeń (jeśli zamierzamy zatrudniać pracowników).

Posiadanie własnego biura projektowego ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Na początku trudno jest wejść na rynek, zdobyć doświadczenie i renomę, a także zyskać szerokie grono kontaktów. Jednak taka forma pracy niewątpliwie daje możliwość wykonywania różnych ciekawych projektów. Nic więc dziwnego, że tak wielu architektów decyduje się na zakładanie własnych pracowni.